Przeskocz do treści

Gromnica – pochodzenie i zastosowanie

swiecaO tym, że w naszych domach powinny znajdować się dewocjonalia pamiętamy dość rzadko. Zwykle przypominamy sobie o nich dopiero wówczas, gdy ich obecność jest niezbędna natychmiast. Warto to zmienić zwłaszcza, że dziś można wchodzić w ich posiadanie między innymi wówczas, gdy decydujemy się na skorzystanie z oferty przygotowanej przez sklep internetowy.

Jednym z najważniejszych akcesoriów wykorzystywanych w poszczególnych odłamach chrześcijaństwa jest gromnica. Jej zastosowanie zmienia się w zależności od tego, z jakim odłamem mamy do czynienia, niezmiennie jest to jednak stosunkowo duża, woskowa świeca. Jej święcenie następuje w kościele 2 lutego, choć wykorzystanie gromnicy jest też przewidziane w innych okolicznościach. Świeca ta pojawia się zarówno podczas chrztu, jak i pierwszej komunii świętej, jeż te wkładana w ręce umierającego wiernego oraz palona podczas czuwania przy zmarłym.

Co ciekawe, świeca (której święcenie praktykuje się już od dziewiątego wieku) znalazła swoje miejsce także w wierzeniach ludowych, które rozwijały się pod wpływem, ale niezależnie od doktryny religijnej. Te zakładają, że można wystawiać ją w oknie w czasie burzy, co ma nie tylko ograniczyć moc żywiołu, ale również przyczynić się do tego, że nie wywoła on poważniejszych strat, o co martwiono się zwłaszcza na terenach wiejskich.