Przeskocz do treści

Lampion na roraty ze słoika czy butelki PET

Noszenie lampionu na roraty to tradycja adwentowa, przede wszystkim w przypadku dzieci. Taki lampion z powodzeniem można wykonać także samodzielnie przy pomocy zwykłego słoika czy plastikowej butelki po wodzie. W środku lampionu na roraty wystarczy umieścić latarkę.

Lampion na roraty - co to za tradycja?

W okresie adwentu w kościele odbywają się msze zwane roratami. To uroczystości ku czci Maryi Panny. Odprawia się ją wcześnie rano lub wieczorem. Tradycyjnie już wierni przychodzą na roraty z lampionami i świecami. To symbol dobrej nowiny związanej z pojawieniem się Chrystusa na świecie. Taki lampion można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w latarkę i kilka innych elementów. W ten sposób nie trzeba się obawiać o przypadkowe oparzenie.

Jak własnoręcznie przygotować lampion w domu?

W celu przygotowania lampionu na roraty wystarczy zaopatrzyć się w plastikową butelkę po wodzie mineralnej czy napoju, nożyczki oraz kolorową folię witrażową. Butelkę należy oczyścić z ewentualnej folii oraz resztek kleju. Potem odcina się od niej gwint, tak by w środku zmieścił się trzonek latarki. Z drugiej strony przycina się także dno, aby butelka swoim kształtem przypominała kielich. Z folii witrażowej można wyciąć dowolne wzory np. gwiazdki czy koła. Potem nakleja się je na zewnętrzną stronę butelki. Całość nie zajmuje więcej niż kilka minut. Alternatywną wersję lampionu na roraty można przygotować przy pomocy szklanego słoika. Ciekawy lampion powstaje również z metalowej puszki po konserwach. W tym przypadku trzeba się zaopatrzyć w farbę w sprayu. Przy jej pomocy dekoruje się puszkę. Tutaj trzeba już jednak uważać aby się nie skaleczyć o ostre krańce puszki. Także i w tym przypadku prace nie zajmują zbyt wiele czasu. Poza tym zaoszczędzić można całkiem sporo pieniędzy.