Przeskocz do treści

Jaką świecę wybrać na chrzest?

Warto pamiętać, że chrzest święty to uroczystość wyjątkowa. Nie ma w niej miejsca na przypadkowość. Dlatego duże znaczenia ma nawet świeca do chrztu zapalana w czasie uroczystości. To symbol wiary, za której podtrzymywanie są odpowiedzialnie właśnie rodzice chrzestni.

Świeca do chrztu - jaką wybrać?

Z uwagi na symboliczne znaczenie świeca to nie tylko pamiątka. Gromnicę zaraz po chrzcie należy schować i przechowywać aż do momentu kiedy dziecko pójdzie do komunii. Dlatego też wyborowi odpowiedniej świecy warto poświęcić nieco czasu. Każda świeca przede wszystkim powinna być wyposażona w okapnik chroniący dłoń i ubranie przed spadającymi kroplami gorącego wosku. Knot musi być gruby, bo cienki może powodować nierówne palenie się świecy i jej częste gaszenie.

Co wziąć pod uwagę wybierając świecę?

Dawniej często spotkać można było świece w kolorze żółtym. Dzisiaj zdecydowanie najpopularniejsze są te białe. Nie oznacza to jednak, ze wybór jest tak mały. Sama gromnica wprawdzie może być biała, ale często dodatkowo bywa ozdobiona elementami dekoracyjnymi - tasiemkami, koronkami, naklejkami czy sztucznymi kwiatuszkami. Możliwości jest całkiem sporo. Jednak w przypadku zdobień warto zachować umiar i wybrać świecę do chrztu Meritohurt, która udekorowana jest jedynie subtelnie i najlepiej z wykorzystaniem odcieni pastelowych. Trzeba bowiem pamiętać, że przewodnim kolorem chrztu świętego jest biel. Im bardziej klasyczna gromnica zostanie wybrana, tym większa szansa, że będzie się ona dobrze prezentować przed długie lata, także podczas komunii świętej. Najlepsze jakościowo świece są oczywiście wykonane z wosku. To zapewnia im równe i ładne palenie się, a także przyjemny zapach i minimum kopcenia. Wosk jest zresztą materiałem naturalnym, a więc w 100% ekologicznym. To także ma oczywiście duże znaczenie.