Przeskocz do treści

Niezwykły Święty

Żywoty świętych niezmiennie fascynują. Możemy z nich nie tylko wiele się nauczyć, ale i czerpać duchową inspirację. Jednym z najbardziej interesujących świętych Kościoła Katolickiego był św. Benedykt z Nursji.

Św. Benedykt z Nursji

niezwykły medalik św benedyktaTo właśnie ten niezwykły Święty jest autorem reguły benedyktyńskiej. Jest więc również Ojcem Założycielem Zakonu Benedyktynów, który od VI do XII wieku był najpotężniejszą wspólnotą zakonną na świecie. Reguła benedyktyńska ,choć jej oryginalny zapis strawił pożar, dzięki wielu sporządzonym odpisom przetrwała do dnia dzisiejszego. Jej główną cechą jest umiar w niemal wszystkich dziedzinach życia. Od modlitwy i pokuty poczynając ,na przyjemnościach doczesnych kończąc. Reguła ta stała się podstawą funkcjonowania wielu późniejszych rodzin zakonnych. Sam św Benedykt za cel życia benedyktyna uważał służbę Bogu.

Medalik św Benedykta

To katolickie sakramentalium jest w powszechnym użyciu przynajmniej od siedemnastego wieku. Najczęściej noszone jest w formie medalika ,zawierającego krzyż z pierwszymi literami wyrazów składających się na modlitwę do świętego, a także inne napisy związane bezpośrednio z jego życiem. Możemy tam znaleźć m.in. napis ”Vade Retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas”, który oznacza "Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności - Złe jest to co podsuwasz, sam pij truciznę". Osoby noszące medalik św Benedykta doświadczają licznych łask, a doniesienia o niezwykłej mocy krzyża ,pochodzą już z XI wieku.

Niezwykła moc medalika św. Benedykta

Papież Leon IX, jako młodzieniec został ukąszony przez węża. Będąc w agonii zobaczył we śnie św Benedykta. Święty przyłożył do jego rany krzyż, co uratowało przyszłemu papieżowi życie. Do dziś uważa się, że noszenie medalika św. Benedykta przynosi liczne łaski. Mają one postać ochrony przed diabłem, ochrony przed nieszczęściami, ale mają również formę łask duchowych. Wiele osób noszących medalik nawróciło się niemal w ostatniej chwili.