Przeskocz do treści

Kompaktowość różańca

różaniec na rękęModlitwa różańcowa jest jedną z najpopularniejszych form modlitwy. Została wyróżniona przez papieża Jana Pawła II i rozszerzona przez niego o dodatkową, czwartą tajemnicę. Odmawia się ją niemal na całym świecie. Pomocny w tym jest przedmiot, który zwie się różańcem.

Budowa

Różaniec jest zbudowany z paciorków, wykonanych zazwyczaj z drewna lub tworzywa sztucznego. Często używa się przy nich drogocennych kruszców, zazwyczaj na zamówienie. Paciorki te połączone są za pomocą drucików, sznurków lub łańcuszków. Łącznie koronek jest sześćdziesiąt. Tworzą one swoisty naszyjnik, który zakończony jest krzyżykiem.

Podczas modlitwy różańcowej przesuwa się palcami po koronkach. Każdy paciorek odpowiada jednej modlitwie. Są nimi "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo". Odmawianie różańca jest równie proste, jak jego budowa. Dzięki swojej prostocie stał się on tak powszechny.

Różaniec na rękę - duża modlitwa, mały przedmiot

Coraz popularniejsze staje się używanie różańca na rękę w formie bransoletki. Stanowi to nie tylko ułatwienie w przenoszeniu go i trzymaniu zawsze przy sobie. Od swojej "większej wersji" odróżnia go wygodna budowa. Składa się on z dziesięciu paciorków zwieńczonych krzyżem. Pozwala w prosty sposób przesuwać koronki między palcami.

Różaniec na rękę nie jest jednak najmniejszy ze wszystkich wersji. Obecnie na topie jest zakładanie pierścionka z różańcem na palec. W budowie przypomina swoje "siostry". Stanowi też często modny element ubioru.