Przeskocz do treści

Klęcznik do modlitwy – prosty, a pomocny

Prosta konstrukcja, jaką charakteryzuje się klęcznik kościelny może wprowadzać w błąd wszystkich tych, którzy myślą, że to mebel błahy i prosty w produkcji. Przedmiot ten czynnie funkcjonuje w życiu kościelnym wielu ludzi i jest używany każdego dnia, dlatego musi odznaczać się wieloma cechami, które decydują o jego trwałości.

Klęcznik kościelny dopasowany do potrzeb

Klęcznik do modlitwy nie jest eksponatem. To użyteczny mebel, z którego korzysta wielu parafian, nie tylko od święta, ale także w dni powszednie. Każdy, kto przychodzi do Świątyni, kaplicy lub na plebanię, aby się wyspowiadać lub w ciszy odmówić modlitwę, może skorzystać z podpory klęcznika. Dlatego też projekty tych przedmiotów muszą przewidywać ergonomię ich użytkowania, która z kolei musi dopasowana do wzrostu i wagi ich użytkowników.

Różne modele klęczników

Klęczniki kościelne są sprzedawane jako gotowe propozycje sklepów sakralnych lub indywidualne zamówienia, dopasowane do potrzeb aranżacyjnych lub bogatej historii kościoła w którym mają stanąć. Mogą przybrać prostą formę, zbitego drzewa z aksamitnym podnóżkiem, lub też charakteryzować się barokowym bogactwem zdobień. Takie klęczniki swoje miejsce znajdują najczęściej w zabytkowych kościołach, mających znaczenie historyczne lub będącymi pod honorowym patronatem miasta bądź diecezji. Wszystkie klęczniki, wykonywane pod zamówienie mogą być tworzone w różnych kolorach, rozmiarach i formach.