Przeskocz do treści

Dlaczego warto być ministrantem?

Dawniej służenie przy ołtarzu wiązało się z olbrzymią odpowiedzialnością. Dziś - całkiem mylnie - uważa się, że jest to nadmierne obciążenie nakładane na dziecko. Tymczasem służba w kościele (nawet pomocnicza) niesie ze sobą wiele istotnych zalet.

Porządek i hierarchia

Dziś obydwie te wartości są traktowane jako symbol zła w Kościele. Tymczasem porządek - jako ład prawny - jest też synonimem odpowiedzialnego społeczeństwa. Trudno powierzyć losy państwa i mieszkającej w nim społeczności w ręce osób, które w latach młodzieńczych nie były wychowywane w sposób uporządkowany. Poza tym w ten sposób uczy się młodego pokolenia tego, czym tak naprawdę jest hierarchia. W trakcie mszy najważniejsza rola to oczywiście rola prezbitera, za którym są szafarze i ministranci.

Wyróżnienie, czyli komże ninistranckie w praktyce

Poza tym - co trzeba jasno podkreślić - noszenie komży ministranckiej było (choć często nadal jest) uważane jako wyróżnik, który podkreśla rolę chłopaka w kościele. Z komży warto być dumnym, o czym zresztą wie każdy, szanujący się ministrant. Poza tym komże ministranckie mogą też podkreślać rolę, jaką dany chłopiec odgrywa w całej, kościelnej ministranturze. Pozwalają one też odczuć, czym tak naprawdę jest wspólnota ministrantów.

Podsumowując, odpowiednie ukształtowanie i duma to dwa, najważniejsze czynniki, które wielu chłopaków pchają do ministrantury. I właśnie dlatego warto się w nią włączyć. https://www.meritohurt.pl/komze-ministranckie.html