Przeskocz do treści

Proporczyki maryjne na ważne uroczystości religijne

Proporczyki maryjne mogą stać się ozdobą wielu ważnych uroczystości o charakterze religijnym. Czym wyróżniają się takie proporczyki kościelne? Kiedy są one stosowane najczęściej?

Proporczyki kościelne – maryjne


Kolorowe girlandy z proporczyków są stosowane jako dekoracja w trakcie różnych wydarzeń w wielu kulturach całego świata. Również wykorzystuje się je podczas uroczystości religijnych w Kościele Katolickim.

Proporczyki z trójkątnymi chorągiewkami w kolorze niebieskim, czerwonym, żółtym, białym przymocowane do taśmy tworzą długie girlandy, które można zawiesić przy krzyżu, kapliczce, a także budynkach, słupach, ogrodzeniach.

Najczęściej proporczyki maryjne, które nazywane są także kościelnymi, są wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na warunki atmosferyczne, dlatego wyglądają estetycznie niezależnie od aury. Mogą być one również używane wielokrotnie.

Kiedy stosuje się proporczyki maryjne?


Girlandy z proporczykami maryjnymi można zastosować na różnego rodzaju wydarzenia o charakterze religijnym, nie tylko na święta i okoliczności związane z Maryją. Najczęściej stosowane są one na:

  • peregrynację – przejazd świętego obrazu
  • odpusty w kościołach
  • Pierwszą Komunię Świętą
  • Bierzmowanie
  • Boże Ciało

Również proporczyki maryjne mogą zostać wykorzystane na innego rodzaju wydarzenia religijne oraz z życia kościoła. Dzięki nim można uświetnić ważne okazje i sprawić, że będą one jeszcze bardziej uroczyste i podniosłe!