Przeskocz do treści

Jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej?

Wizyta duszpasterska jest bardzo jedną z najstarszych form kontaktu duchownych z wiernymi. Tradycja znana jako kolędowanie pamięta jeszcze czasy wczesnego średniowiecza, a o znaczeniu tego rytuału najlepiej świadczy fakt, że duszpasterze praktykują go do dziś. Komplety kolędowe nie zmieniają się od wielu lat, jednak czy krzyż, kropidło i naczynie na wodę święconą to wszystko, co będzie nam potrzebne? Radzimy jak przygotować się do kolędy.

Treść Ewangelii św. Mateusza świadczy o tym, że tradycję kolędowania zapoczątkowali jeszcze trzej mędrcy. Po oddaniu czci narodzonemu Synowi Bożemu, królowie rozeszli się w innych kierunkach, a wracając głosili wieść o przyjściu na świat Zbawiciela. Rzeczywiście, jednym z najważniejszych momentów wizyty duszpasterskiej jest odczytanie fragmentu Pisma Świętego, w którym mowa jest o narodzinach Jezusa Chrystusa. Po wspólnej modlitwie i po ucałowaniu krzyża, kapłan dokonuje poświęcenia domostwa.

Jak przygotować się do kolędy?

Aby dom był należycie przygotowany do wizyty duszpasterskiej, na stole należy położyć biały obrus. Na nim powinno znaleźć się Pismo Święte, krzyż, kropidło, naczynie ze święconą wodą oraz świece. Jeżeli w domu mieszkają dzieci, należy też pamiętać o zeszytach do religii. Dostępne na rynku komplety kolędowe zawierają wszystkie akcesoria, które pozwolą Ci przygotować się do wizyty duszpasterskiej. Jako wierny, musisz jedynie zatroszczyć się o wodę święconą.