Przeskocz do treści

Matka Boża z Lourdes

figurka przedstawiająca postać matki boskiejRóżne są media użyte do uwieczniania Matki Bożej, dzięki którym katolicy mogą kultywować swoje wierzenia. Wizerunek możemy spotkać na obrazach, malowidłach ściennych w kościołach, czy figurach. Jednymi ze sławniejszych figur matki boskiej są: z Candelarii, Fatimska, Kębelska oraz z Lourdes.

Figurka Matki Boskiej z Lourdes

Rzeźbiarz Joseph-Hugues Fabisch z Lyonu w 1864 roku podjął się wykucia figury Matki Bożej. Sugerował się wskazówkami Bernadetty Soubirous. Figura różniła się nieco od opisu, więc została ustawiona w niszy, gdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej.

Legenda Matki Boskiej z Lourdes

Wszystko zaczęło się 11 lutego 1858 roku, kiedy to wiejska dziewczynka - Bernadetta Soubirous - doznała objawień "Pięknej Pani". Głównym miejscem objawień była grota Massabielle blisko Lourdes. Kiedy miało miejsce szesnaste objawienie - 25 marca 1858 roku w święto Zwiastowania - "Piękna Pani" rzekła do dziewczyny: "Ja jestem Niepokalane Poczęcie...". Dzięki objawieniom w grocie pojawiło się źródło wody. Objawienia zostały uznane za utentyczne. Bernadetta doznała osiemnastu objawień, a ich światkami byli okoliczni mieszkańcy.

Reprodukcje malowideł i obrazów spotkać można na szeroką skalę. Natomiast inaczej wygląda sprawa figurek, które bardzo ciężko odwzorować. Oryginalne, tworzone przez artystów są wręcz nie do podrobienia. Figurka Matki Boskiej z Lourdes z pewnością zasługuje na uznanie w dziedzinie sztuki.